Niewidzialne giganty żyjące na ulicach tureckich miasteczek

Hakan Keleş jest architektem i ilustratorem z Turcji, w związku z pierwszym zajęciem fotografuje wiele ulic w miastach i miasteczkach, natomiast w związku z drugim zajęciem dorysowuje na nich postacie ogromnych ludzi. Tak narodziła się seria "Lilipuci", oczywiście nawiązująca do przygód Guliwera.

#1.



#2.




#3.




#4.




#5.




#6.




#7.




#8.




#9.




#10.




#11.




#12.




#13.




#14.




#15.




#16.




#17.




#18.




#19.




#20.




#21.




#22.




#23.




#24.




#25.




#26.




#27.




#28.




#29.




#30.




Autor: Hakan Keleş
Źródło: https://www.instagram.com/haakankeles/

7 ciekawostek o Chorwacji

Chorwacja to jedno z tych pięknych miejsc, gdzie można pięty zamoczyć w ciepłym morzu, jednocześnie plecami opierając się o góry.

#1.


Chorwacja ma zaledwie 56,5 tys. km2 powierzchni - to mniej więcej tyle, ile województwo łódzkie i mazowieckie razem. Znajduje się tu jednak, oprócz bardzo atrakcyjnej części lądowej, ponad 1200 malowniczych wysp pełnych dziewiczej przyrody. Mniej niż 50 spośród tych wysp jest na stałe zamieszkanych.

#2.


Z Dalmacji, jednego z czterech historycznych regionów Chorwacji, wywodzą się... dalmatyńczyki. Te charakterystycznie umaszczone zwierzęta wykorzystywane były w roli psów gończych, a w XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, gdzie zyskały ogromną popularność. Duże znaczenie dla Chorwatów mają też kuny - dawniej ich futrem handlowano tak intensywnie, że same te zwierzęta stały się symbolem środka płatniczego. I stąd wzięła się nazwa chorwackiej waluty.

#3.


Ci, którym brakuje słońca, powinni wybrać się na wyspę Hvar w południowej części kraju. Wyspa ta może poszczycić się największym nasłonecznieniem (2724 godziny rocznie), uprawianą masowo lawendą, śródziemnomorską roślinnością i... krętymi drogami. Drogi są niebezpieczne, ale malownicze.

#4.


Chorwacja szczyci się, że na jej terenie - w mieście Smiljan - urodził się słynny wynalazca Nikola Tesla (zresztą wynalazca był serbskiego pochodzenia, a Smiljan w połowie XIX wieku był częścią monarchii austriackiej). W Chorwacji wynaleziono też pierwszą torpedę - Ivan Luppis opracował ją w 1866 roku w Rijece, jednym z największych dziś chorwackich miast. Kolejnym z chorwackich wynalazków jest krawat.

#5.


Na wyspie Brac, oprócz jednych z najpiękniejszych plaż w całej Europie, znajduje się też jedna z najbardziej specyficznych atrakcji turystycznych, czyli... dom wewnątrz domu. W XIX wieku trzem braciom zamarzyła się budowa dużego domu, jednak w upatrzonym miejscu już stał jeden budynek. Ponieważ jego właściciel nie chciał się wyprowadzić, nieustępliwi Chorwaci po prostu... obudowali jego dom własnym, większym.

#6.


Wapienie wydobyte na wyspie Brac posłużyły do budowy Pałacu Dioklecjana w położonym nieopodal Splicie, a także... do budowy kolumn zdobiących front położonego zdecydowanie dalej Białego Domu. Wapień wykorzystany do zdobienia jednego z najsłynniejszych budynków świata pochodzi z Chorwacji. Imponujący kamień został przywieziony do Waszyngtonu w 1824 roku.

#7.


Mimo swoich ogromnych walorów turystycznych Chorwacja w dalszym ciągu nie jest zbyt droga - to doskonała alternatywa dla bardziej zatłoczonych i „zepsutych turystycznie” Włoch czy Hiszpanii. Rekomendacje? Bardzo proszę - ziemię w Chorwacji kupili już Steven Spielberg, Andre Agassi, Beyonce, Bill Gates, Bernie Ecclestone i inni. Alfred Hitchcock stwierdził natomiast, że w Zadarze podziwiać można najpiękniejsze zachody słońca na świecie.

Źródła: 1, 2, 3, 4

Fotograf, który znalazł powołanie w tworzeniu dioram

Malezyjski 51-letni fotograf Eddie Putera łączy dwie swoje pasje - fotografie i miniaturowe modele. Przygotowanie dioramy, zależnie od skomplikowania, trwa od tygodnia do nawet pół roku.

#1.


Budowanie dioram fotograf zaczął zaledwie 3 lata temu, kiedy zdał sobie sprawę, że obiekty jego zdjęć wymagają dopowiedzenia pewnej historii, dodania tła. Dlatego dioramy związane są ze zdjęciami zrobionymi w naturze. Modele są tak szczegółowe, że po sfotografowaniu trudno je odróżnić od prawdziwych zdjęć.

#2.



#3.



#4.



#5.



#6.



#7.



#8.



#9.



#10.



#11.



#12.



#13.



#14.



#15.



#16.



#17.



#18.



#19.



#20.



#21.



#22.



#23.



#24.



#25.



#26.



Autor: Eddie Putera
Źródło: https://www.instagram.com/eddieputera/
abcs