Katastrofa ekologiczna w Brazylii

5 listopada w Brazylii doszło do katastrofy, którą już porównuje się do radioaktywnego wycieku w Fukushimie. Mimo że pęknięcie dwóch zapór zbiornika z toksycznymi substancjami ma zabójczy wpływ na cały region, media nie poświęcają wydarzeniu zbyt wielkiej uwagi.

#1.


Miesiąc temu ustąpiły dwie zapory na zbiorniku z odpadami przemysłowymi z kopalni rudy żelaza. Spowodowało to skażenie źródeł wody pitnej dla 250 000 mieszkańców okolicy, ogromną powódź toksycznego błota i śmierć 19 osób. Szlam spływa do oceanu i trudno dziś przewidywać jakie to będzie miało skutki na większą skalę. Władze przymusowo ewakuowały już 500 osób.

#2.


Uwolniona gwałtownie woda zawiera duże ilości odpadów mineralnych z wydobycia rudy żelaza oraz metale ciężkie, które teraz są rozlewane na odcinku długości 500 km. Prezydent Dilma Rousseff porównał zdarzenie do wycieku ropy z platformy wiertniczej BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku, a minister środowiska powiedziała, że jest to katastrofa ekologiczna.

#3.


Naukowcy przewidują, że skutkiem wycieku i powodzi będzie zmiana biegu wielu rzek, znaczny spadek zawartości tlenu w zbiornikach wodnych w okolicy i poważne zagrożenie istnienia wielu gatunków zwierząt.

#4.


Mimo że przedstawiciele właściciela kopalni, Samarco Mineração SA, powtarzają, że szlam nie jest toksyczny, naukowcy uważają, że jest to kłamstwo, a w błocie znajdują się arsen, ołów i rtęć w ilościach wielokrotnie przekraczających dopuszczalne normy.

#5.


Przewiduje się, że kiedy woda spłynie a błoto stwardnieje, na ogromnym zalanym obszarze nie wyrosną żadne rośliny, a uprawa rolna będzie niemożliwa.

#6.



#7.



#8.



#9.



#10.



#11.



#12.

Źródło: http://www.reuters.com/article/us-brazil-damburst-environment-idUSKCN0T40PY20151115#hV06HCyATYWPel0x.97

Jak mieszkańcy Laosu wykorzystują niewybuchy

Konflikt, który znamy jako wojna wietnamska tak naprawdę był drugą wojną indochińską i obejmował dużo więcej państw niż sam Wietnam. Jednym z nich był również Laos, który swoje też odcierpiał. Na terenie kraju do dziś można znaleźć ślady wojny zakończonej 40 lat temu i jak to bywa na całym świecie - powojenne znaleziska wykorzystywane są na wszelkie możliwe sposoby.   


1/  To tylko kilka niewybuchów bomb lotniczych zebranych z okolicy wioski. 

2/  Canoe zrobione z pustych podwieszanych zbiorników na paliwo. 

3/  Duży kamień ozdobny w ogrodzie? Czemu nie :) 

 4/ Stylowe korytko na roślinki. 

5/ Filary podtrzymujące dom.  


6/ Ponownie puste zasobniki, tym razem w formie beczki na wodę. 

7/ Tak, nawet krowi dzwonek. 

8/ Ponownie podstawa fundamentu zbudowana z pocisków. 

9/

10/ 

11/ Te pociski jeszcze nie znalazły zastosowania, ale prawdopodobnie nie na długo.







Ice Star Wars

W tym roku Festiwal Figur Lodowych odbywa się w Liège w Belgii. Tematem festiwalu są "Gwiezdne wojny", zatem odwiedzający wystawę mogą obejrzeć lodowe rzeźby Dartha Vadera, Yody, księżniczki Lei czy szturmowców. Na wykonanie fantastycznego świata "Gwiezdnych wojen" potrzeba było ponad 1500 m2 lodu. 

Wybrana grupa 30 artystów z 12 krajów rzeźbiła w lodzie przez 4 tygodnie. Wystawa znajduje się na placu przed stacją Liège-Guillemins i trwa od 14 listopada 2015 do 31 stycznia 2016 r. Niektóre z figur osiągają do 6 metrów wysokości, a cała wystawa znajduje się pod gigantycznym, izolowanym termicznie namiotem, w którym utrzymywana jest stała temperatura -6 stopni Celsjusza.























Źródło: http://www.icestarwars.com/photos-ice-star-wars/ , http://www.rtlbelgium.be/en/agenda/evenement/ice-star-wars-liege-3/

Paryż z początku XX w. w kolorze

W 1909 roku francuski bankier Albert Kahn najął czterech fotografów, aby wyruszyli w podróż po świecie i przy pomocy autochromów braci Lumière dokumentowali świat w kolorze. W 1914 roku Leon Gimpel, Stephane Passet, Georges Chevalier i Auguste Leon dotarli do Paryża, a zdjęcia poniżej to efekt ich pracy.

#1.




#2.




#3.




#4.




#5.




#6.




#7.




#8.




#9.




#10.




#11.




#12.




#13.




#14.




#15.




#16.




#17.




#18.




#19.




#20.

abcs