#1. Małpi Bankiet
Małpi Bankiet (Monkey Buffet) w prowincji Lopburi. Co roku około 600 małp jest zapraszanych na obiad, który składa się z różnorodnych warzyw i owoców. Małpia uczta odbywa się na cześć boga Ramy, który zgodnie z legendą, razem z armią małp odniósł zwycięstwo nad wieloma swoimi wrogami.
#2. Noc Kupały
Noc Kupały - święto obchodzone w krajach słowiańskich i ugrofińskich w dzień letniego przesilenia. Święto przypada w najkrótszą noc w roku - z ogniskami, skakaniem przez nie - na szczęście, pieśniami, tradycyjnymi zabawami, chodzeniem z brzózką, wróżeniem. Noc Kupały to kult światła, słońca, wszystkiego, co żywe. Wg przesądów, w noc Kupały nie wolno spać, ponieważ uważa się, iż w tę noc hulają ciemne siły przyrody i należy wtedy odprawiać przeciwko nim różne obrzędy.
#3. Tomatina
Tomatina w miejscowości Bunol to jedno z najpopularniejszych i licznie odwiedzanych świąt w Hiszpanii. Co roku bierze w nim udział około 36 tysięcy ludzi. Specjalne ciężarówki na miejsce bitwy przywożą «broń» - około 100 ton dojrzałych pomidorów. Zasady są proste - można rzucać pomidorami w kogo się chce, najważniejsze, by w celu uniknięcia obrażeń, pomidory były rozgniecione. Nie wolno rwać ubrań konkurentów i rzucać czym innym prócz pomidorów, bez względu na podniecenie, które oczywiście w trakcie walki ogarnia rywali. Po zakończeniu bitwy pobojowisko uprząta się z pomidorowych odpadów, a uczestnicy bitwy myją się w specjalnie ustawionych kabinach prysznicowych albo po prostu kąpią się w rzece.
#4. Święto Golasów
Święto golasów (Naked Mens’ Festival albo Hadaka Matsuri) w Japonii odbywa się od 767 roku. W świątyni Saidaji zbiera się 3000 mężczyzn w wieku od 23 do 43 lat, ubranych tylko w przepaski na biodrach. Cel tego święta - osiągnięcie pomyślności, albowiem uważa się, że nagi człowiek absorbuje wszystkie nieszczęścia, które go dotkną. Uczestnicy święta, po poświęceniu świątyni, w której przechodzą oczyszczenie, idą w procesji ulicami miasta, gdzie setki ludzi w pogoni za szczęściem i pomyślnością próbują ich dotknąć. Święto wypada w lutym, więc trzeba być hardcorem, by wyjść półnagim na ulicę, dlatego Japończycy przedtem raczą się sake.
#5. Marsz Zombie
Marsz Zombie (Zombie March) w Bostonie. Centrum miasta w ten dzień zapełnia się kreaturami, które jakoby wybrały się na poszukiwanie ofiar. Niektóre zombie ubrane są w zakrwawione weselne stroje i kauczukowe maski, inne wyobrażają żywe trupy, poruszając się jak Michael Jackson w wideoklipie z 1983r - Thriller.
#6. Tapati
Święto w którym oddawana jest cześć przodkom, pod nazwą Tapati (Tapati Festival) odbywa się na Wyspach Wielkanocnych. Wyspiarze stroją się w odświętne ubrania i tańczą. Zarówno mężczyźni jak i kobiety rywalizują w biegu z kiśćmi bananów. Świętu przewodzi specjalnie wybierana królowa: powinna ona być nie tylko piękna ale i pracowita. Surowe jury seniorów oblicza, ile złowiła ryb i utkała płótna każda pretendentka.
#7. Up-Helly-Aa
Szkockie święto Up-Helly-Aa. Mieszkańcy miasta Lerwick, w którym odbywa się święto, budują długi na 30 stóp model łodzi wikingów (ze smokiem na dziobie), przebierają się za wikingów, zapalają pochodnie, przemierzają ulice, trąbiąc w tradycyjne wojenne trąby, i przez całe miasto niosą łódź do morza. Ponad 900 malowniczo ubranych uczestników udaje się w ślad za drużyną 40 wikingów i ich gigantyczną łodzią do miejsca, gdzie zostanie rozpalony ogień. Wieczorem procesja z pochodniami, zgodnie z dawnym obrzędem grzebania zmarłych wojowników, spala drewnianą łódź wikingów. Na stojący nad brzegiem morza model łodzi wikingów spada 900 płonących pochodni.
#8. Święto wieśniaków
Coroczny festiwal The Summer Redneck Games w stanie Georgia, USA, punktem kulminacyjnym którego jest współzawodnictwo w skokach na brzuch w błoto (Mud Pit Belly Flop) ku uciesze ochlapywanych błotem widzów.
#9. Festiwal Kolorów
Festiwal Kolorów w New Delhi (The Festival of Colors) - indyjskie święto narodowe ku czci nadejścia wiosny, wypędzenia zła i odrodzenia życia. Festiwal trwa 2 dni, podczas pełni księżyca. Według legendy tego dnia zginął zły duch Holi. Ludzie świętują w wielu miastach, rozpalają ogniska, symbolizujące koniec zimy i śmierć złych duchów. Rzucają w ogień Holi oraz płody rolne - ziarna, kokosy itd. Rankiem następnego dnia ludzie wychodzą na ulicę i zaczyna się radość - wszyscy wzajemnie oblewają się zabarwioną wodą i obrzucają kolorowym proszkiem.
#10. Olimpiada Chap & Hendrick’s
The Chap & Hendrick’s Olympics w Anglii. Przedstawiciele towarzystw Chap i Hendrick's organizują corocznie olimpiadę pomiędzy dżentelmenami, na świeżym powietrzu na londyńskim Bedford Square. Jej celem jest podtrzymywanie i ochrona tradycji angielskiego "dżentelmeństwa".
Prześlij komentarz